Důvod, pro který Steve Jobs nedovolil svým dětem používat tablety ani smartphony

Pokud patříš k těm, kteří neustále přemýšlejí o tom, jak v dnešní době vychovávat své děti, a to zejména pokud jde o technologie, čti dál a dozvíš se, proč vývojoví pracovníci vlastní děti před vlivem technologií chrání.

Steve Jobs, zakladatel a donedávna nejvyšší představitel společnosti Apple, dostal otázku, na kterou měl jasnou odpověď. „Dali byste svému dítěti takový malý zázrak, jakým je iPod, iPad, či jiný tablet?“  Steve odpověděl: „Ne, nedal.“

 

Nick Bilton, reportér New York Times, se Steva zeptal: „Vaše děti musí milovat iPad, že ?“ Jobs odpověděl: „Ony ho nepoužívají. My doma limitujeme to, kolik technologií naše děti používají.

Obzvláště v kalifornské oblasti Silicon Valley se mezi vývojovými pracovníky rozšiřuje trend bránit vlastní děti před vlivem technologií. Své děti dokonce posílají do škol bez technických pomůcek.

The Times zveřejnil známý výrok Chrise Andersona, ředitele firmy 3D Robotics, otce pěti dětí. V něm vysvětluje, co vede lidi z technologického průmyslu k takovému postoji: „Moje děti obviňují mě i manželku, že jsme fašisté, kteří jsou příliš znepokojeni technologiemi. Říkají nám, že žádní z jejich kamarádů nemají doma stejná pravidla. Je to kvůli tomu, že jsme zažili nebezpečí technologií na vlastní kůži. Viděl jsem to na sobě a nechci to samé vidět i u mých dětí.“

Při naší současné závislosti na technologiích hrozí, že vychováme děti s handicapovaným životem, bez představivosti a tvořivosti. Učení tradičním způsobem nám pomohlo stát se univerzálními osobnostmi. Učili jsme se z pohybu a ruční interakce. Informace jsme absorbovali z knih nebo prostřednictvím socializace s jinými lidmi, ne z Google vyhledávače.

Pokud se dětem smartphony nakonec přece jen poskytnou, měl by se čas používání omezit a potom vynahradit aktivnějšími činnostmi.

Steve Jobs měl pravdu. Pokud se budeš zamýšlet nad tím, jak správně vychovávat své děti, měl by sis velmi dobře rozmyslet, zda jim pořídíš technologickou novinku během doby, kdy vyrůstají.

Zkus si s dětmi raději hrát venku, obklop je přírodou. Možná tě za to teď budou nenávidět, ale později ti určitě poděkují.

Komentář