Steve Jobs je dítě syrského uprchlíka

Steve Jobs

Picture 2 of 2

Věděli jste, že Steve Jobs, spoluzakladatel veleúspěšné firmy Apple, je dítětem syrského uprchlíka? V době, kdy Evropu zasáhla uprchlická vlna, se tweet Švýcara Davida Galbraitha s tímto sdělením šíří sociálními sítěmi. A kromě toho, že chce napomoci pozitivnímu vnímání příchozích uprchlíků, také připomíná složité rodinné vztahy v biologické rodině technologického vizionáře Jobse.

Steve Jobs se narodil 24. února 1955 v San Francisku. Jeho biologická matka, Joanne Schiebleová, otěhotněla se syrským muslimským přistěhovalcem Abdulfattahem Jandalim, který imigroval v padesátých letech do USA. Jandali vyrostl ve městě Homs, které je už roky ve středu bojů mezi režimem syrského prezidenta Asada, povstalci proti Asadovi i radikály Islámského státu.

Jandali pokračoval ve studiu na americké univerzitě v Bejrútu, kde strávil nějaký čas ve vězení za své politické aktivity, píše se na webu thinkmarketingmagazine.com.

Rodiče Joanne Schieblové nechtěli povolit své dceři vzít si muslima Jandaliho, a ta tak ze strachu utekla porodit do San Franciska, kde dala dítě k adopci. Otcovi dítěte o jejím úprku, dle jeho slov pro britský The Telegraph, neřekla, a ten se tak se svým dítětem nikdy nesetkal.

Adoptivní rodiče, Paul and Clara Jobsovi, dali chlapci narozenému 24. února 1955 jméno Steven Paul. Jobsovi byli původem Arménci. Adoptovali ještě holčičku Patti, v roce 1962 se ale rozvedli. Jobs je pokládal za své pravé rodiče a ke svým biologickým rodičům neinklinoval.

Jobsova biologická matka, Joanne Schiebleová, se nakonec provdala za Abdulfattaha Jandaliho a v roce 1957 spolu měli druhé dítě, dceru Monu. O své biologické sestře se Jobs dozvěděl ve svých 27 letech a stali se z nich přátelé.

Steve Jobs nastoupil v roce 1972 na Reed College v Portlandu ve státu Oregon, ale dokončil jen jeden semestr. Za čtyři roky už se Stevem Wozniakem spoluzakládal úspěšnou firmu Apple.

Komentář