Evropská unie – existuje to ještě? – Václav Klaus ml.

467972-top_foto1-unpit

Nechci fušovat z hlediska migrantů do řemesla ani „xenofobům, populistům a fašistům“ (to jsou ti, co mají obavy či si kladou nějaké otázky), ani „sluníčkářům, vědcům a moderním politikům“ (to jsou ti, co jsou v pohodě a žádné otázky si nekladou).

Jen bych rád v souvislosti masové migrace upozornil na hodnotný „evropský projekt“ a jeho základní atributy. Takový ten panevropský pohled na migraci. 
Například pokud jste Maďar (to jsou také Evropané), tak pošlete uprchlíky vlakem do Německa – a chachá – problém je vyřešen.

Pokud jste Němec či Francouz, nadáváte východoevropské holotě a požadujete, aby si tam uprchlíky nechali a nic jim neposílali, jinak jim seberete evropské dotace a jejich šíbři si budou muset postavit hotel či golfové hřiště za vlastní peníze. A Bavoři uzavřou hranice.

Neboli bližší košile než kabát. Pro Maďara je Německo cizina stejně jako Sýrie – a naopak – a žádný evropský pohled neexistuje. Hordy utečenců ukazují tuto realitu v plné nahotě. Mně je koneckonců fakt, že polovina francouzských měst má čtvrti, kde Evropan či křesťan není vítán, také miliónkrát lhostejnější, než kdybych se musel bát do Karlína nebo Vysočan a tam by byla jakoby jiná země. Protože jsem Čech, a ne Francouz.

Evropská unie se rovněž typicky ukazuje jako „lídr“ událostí. V televizi vidíme Merkelovou, Hollanda, premiéra Sobotku čekajícího v předklonu na pokyny, razantního premiéra Fica a tak vůbec k uprchlíkům kdekoho, ale je ještě naživu evropský prezident a ministr zahraničí EU (to je taková ta pani)? Vždyť se do všech zemí Evropy valí utečenci. Co by asi tak jinak měl ministr zahraničí EU, který bere tak 20krát víc než český premiér, jako řešit?

Anebo z jiného pohledu? Co v EU funguje a je přínosem? Asi jedním z mála pozitiv je volný pohyb osob. Schengen. A to se teď pod tlakem událostí zhroutí. Co pak tedy bude ještě EU přinášet za hodnotu?

A abychom jen nepřetřásali uprchlíky. Myslíte si, že jsou Řekové líní a nezodpovědní a nemáme jim už nic půjčovat? Mimochodem, není to xenofobně-nacionalistický názor? 🙂

Proč nám pomoc Řecku vadí víc než fakt, že i v České republice probíhají velké finanční transfery z bohatších regionů do těch chudších? No, protože máte třeba v Jeseníku bratrance nebo někde na Vysočině babičku. A i když ne, tak tam mluví stejnou řečí a znají Maxipsa Fíka a fandí Jardovi Jágrovi – stejně jako vy. Ale Řek nebo Turek – to už je cizina.

Neexistuje nic takového jako společný evropský zájem. Ani u půjček, ani u uprchlíků. Evropská unie je omyl. Tahle současná invaze to ukazuje dokonale.

Komentář