Google opravuje chyby – vydává Android 5.0.1!

android_501_ico

Android 5.0 přinesl kromě nového vzhledu a funkcí některým uživatelům také nové problémy. Zejména ti, kteří provedli aktualizaci (tedy nikoli čistou instalaci) z Androidu 4.4, si relativně často stěžují na to, že jejich telefon či tablet funguje hůře, než se starší verzí systému (viz článek Uživatelé si stěžují na problémy s Androidem 5.0 Lollipop). Část uživatelů byla dokonce tak nespokojena, že hledala způsob, jak se vrátit k předchozí verzi, tedy provést downgrade (pro ty jsme připravili návod Jak vrátit Nexus z Androidu 5.0 Lollipop na KitKat nebo Jelly Bean?).

S ohledem na skutečnost, že někteří uživatelé zařízení Nexus stále ještě čekají na update formou OTA („Over The Air“ – „vzduchem“), začaly kolovat spekulace, že Google aktualizace pozastavil a připravuje opravenou verzi. Zda tomu tak skutečně bylo, se již patrně nedozvíme. Pravdou ale je, že v noci na dnešek se v AOSP (Android Open Source Project) objevil systém ve verzi 5.0.1. Konkrétní číslo sestavení je LRX22C.

Kromě toho následně Google vydal také „factory images“ Androidu 5.0.1, tedy soubory, sloužící k nahrání čistého systému na zařízení Nexus. Ve středu ráno byly na stránce Factory Images for Nexus Devices k dispozici tyto obrazy.

Android 5.0.1 ke stažení

Lze předpokládat, že soubory pro další zařízení budou přibývat v průběhu dne. Očekáváme, že Android 5.0.1 dostanou telefony Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6 a tablet Nexus 7 (2012). Podrobný postup, jak provést instalaci systému na telefony a tablety řady Nexus jsme připravili ve článku Jak ručně aktualizovat Nexus na Android 5.0 Lollipop aneb Nečekejte na OTA!, přičemž uvedený postup platí i pro instalaci systému Android 5.0.1, pouze je nutné stáhnout správný obraz.

V tuto chvíli nejsou známy podrobnosti o tom, co vlastně Android 5.0.1 přináší. Z čísla verze můžeme soudit na opravy dosud nalezených chyb a problémů, nicméně přesnější obrázek budeme mít až v okamžiku, kdy Google zveřejní seznam provedených změn („changelog“). Zahraniční zdroje například poměrně často spekulují o implementaci telefonování přes Wi-Fi v rámci mobilní sítě amerického T-Mobile. Určitě bychom nečekali žádné zásadní novinky ani nové funkce.

Očekáváme, že aktualizace formou OTA bude zahájena v nejbližších hodinách až dnech, nicméně konkrétní termín nebyl zatím oficiálně publikován. Jako první pravděpodobně novou verzi dostanou ti, kteří se již dočkali aktualizace na Android 5.0.

Dostali jste na svůj telefon nebo tablet OTA aktualizaci na Android 5.0.1 Lollipop? Dejte nám i ostatním čtenářům vědět v diskuzi pod tímto článkem! Samozřejmě budeme rádi, podělíte-li se také o zkušenosti s nejnovější verzí systému.

Zdroje: Droid Life, Factory Images for Nexus Devices, Android Police, Android Open Source Project, Phandroid, Phandroid, Android Headlines, Android Headlines, Android Central.

Komentář