Marihuana je stokrát méně škodlivá než alkohol, říká studie

Podle posledních výsledků je marihuana pro lidský organismus až 114krát méně škodlivější než alkohol.4a2b97fa3de3b80722a5ad8f1164_r16 9_w630_h354_g5deb702411b711e48bf00025900fea04

Karlsruhe – Výsledky studie zveřejněné v odborném časopise Scientific Report hovoří o zdravotních dopadech užívání marihuany na lidský organismus. Podle nich je totiž až 114krát méně smrtící než pití alkoholu.

Alkohol je navíc podle studie vůbec nejškodlivější ze sedmi zkoumaných návykových látek, následován heroinem, kokainem, tabákem, extází, metamfetaminem a marihuanou. Tu už i předchozí studie označily jako nejméně nebezpečnou drogu, ale až tento výzkum upozornil na tak veliký rozdíl.

Studie porovnávala riziko běžně užívaných dávek jednotlivých látek a jejich riziko úmrtnosti. Nejenom že se marihuana ukázala jako nejméně riziková, zároveň jako jediná byla klasifikována jako droga s nízkým rizikem úmrtí.

Alkohol je metla lidstva?

„Mnoho evropských vlád vydává spousty restriktivních opatření v souvislosti s užíváním nelegálních drog. Co se týká tabáku a alkoholu, jsou naopak politici příliš benevolentní. Naše studie se snaží upozornit na to, že například v případě marihuany je riziko zbytečně nadhodnocováno,“ píší autoři ve studii.

Stejná pozornost, jaká se věnuje eliminaci užívání nelegálních drog, by se tedy měla upřít rovněž směrem k alkoholu a tabáku, nabádají autoři.

Ze studie nicméně nevyplývá, že mírná konzumace alkoholu představuje vyšší riziko než pravidelné užívání heroinu. „Špinavé jehly nebo neregulované dávky samozřejmě přispívají  k celkovému poškození zdraví,“ dodali.

Komentář