Zařizujete malý byt? Tyhle fígle oceníte!

Žijete na několika desítkách metrů čtverečních a dennodenně zakopáváte nejen o sebe, ale i o nábytek a spoustu drobností? Zkuste změnu a uvidíte, že se vám bude bydlet lépe.

HLF-ikea-PE288457

Prakticky zařídit malý byt se zdá těžké, ale podle designérů je pravdou opak. Kromě počtu obyvatel a jejich požadavků jsou tu jasně dané rozměry, a těch se musíte držet. Často pomůže zbavit se sentimentu a vyházet nebo někomu věnovat či prodat vše, co běžně neužíváte. A co dál?

1a-bonami-9359560000_1357c021d7_o

Nábytek poprvé

„Z pohledu materiálu raději volte nábytek z dýhované či laminované dřevotřísky. Kusy z masivního dřeva mají vždy větší rozměry kvůli konstrukci – například komody často dosahují hloubky 50 až 55 centimetrů, aby vnitřní použitelný prostor činil požadovaných 40 centimetrů,“ říká bytová architektka Eva Stalder.

A dodává, že současně je lepší dát přednost modulovému nábytku, z jehož jednotlivých dílů vytvoříte potřebné úložné prostory. Právě jejich nedostatek je největším problémem malých bytů.

 

 

 

Nábytek podruhé

Další možnost, jak se efektivně vypořádat s nedostatkem místa pro věci, nabízejí vestavěné skříně od podlahy až po strop (maximálně využijí daný prostor), které doplní subtilnější a variabilní kusy.

Co se ještě hodí?

  • Rozkládací stůl (pro dva stačí ve složeném stavu o velikosti 80 x 80 centimetrů).
  • Skládací židle (část může být uložená v horním dílu skříně nebo na balkoně).
  • Rozkládací gauč (pro příležitostné spaní návštěv).
  • Při dostatečné výšce místností podhledy s úložným prostorem, skřínky zavěšené na stropu nebo na zdi i vestavěné patro na spaní.

Osvědčené tipy

Určitě je znáte, jen je asi ne vždy využíváte. Rozčlenit jednu místnost na více zón pomůžou regály třeba na knihy, paravány, průhledné skleněné předěly, ale i sádrokarton. Kromě skla by předěly neměly vést až do stropu. Dále rozložte, co můžete, když to potřebujete (třeba postel, pracovní desku stolu, židle…), a jakmile daný nábytek nepoužíváte, sklopte ho. A vybírejte si kusy odpovídající běžnému počtu členů domácnosti – když jste doma dva, nepotřebujete sedačku pro čtyři osoby.

Zavřete, co můžete

V malém bytě rychle vzniká dojem nepořádku, proto se doporučuje nábytek s plnými dvířky. „Můžou být i zrcadlová, avšak neprůhledná. A pokud toužíte po proskleném sekretáři na vystavování třeba vzpomínek z cest, uděláte lépe, když svým artefaktům vymezíte jeden nábytkový modul například v rámci obývací sestavy. Ale nic víc,“ nabádá Eva Stalder.

Oblíbeným trikem je používání velkoplošných zrcadel. Přestože nejsou praktická na údržbu, dokážou opticky zdvojnásobit daný prostor.

Barevná paleta

Světlé barvy prostor také zdánlivě zvětšují. „Známé pravidlo říká, že nejtmavší stěna, tedy ta, kde jsou okna, by měla mít nejsvětlejší výmalbu. Naopak pokud máte v interiéru velmi slunečnou stěnu, můžete na ni použít i sytější nebo klidně tmavší barvu. V současně době jsou trendy šedá, antracitová nebo betonový vzhled,“ uvádí designérka Margaréta Janecová z Bonami. Nábytek ale vybírejte spíše světlý, tedy bílý, krémový, světle šedý či v dezénu světlého dřeva. Takový základ se vždy lépe doplní barevným akcentem.

Zařizujete malý byt? Tyhle fígle oceníte!

Picture 1 of 14

Bílá barva je pro menší prostory ideální volbou, zejména když potřebujete mnoho úložných prostor

 

Komentář