Co se stane s vaším tělem, pokud sníte banány s tmavými tečkami

Mnoho lidí má rádo banány. Pokud patříte mezi ně, pak než si příště znovu jeden dáte, měli byste nejprve něco důležité vědět.

skvrnyban

Pozorně čtěte dál a při nejbližší konzumaci tohoto chutného tropického ovoce se ujistěte, že z nich získáváte maximální možný užitek.

Čím se liší zralé banány od normálních?

Zcela zralé banány produkují látku zvanou TNF, čili ve volném překladu jde o „tumorový nekrózní faktor“.

To je substance, která bojuje proti abnormálním buňkám. Čím jsou tečky na banánové slupce tmavší a výraznější, tím víc jí obsahují.

Proto jsou zcela zralé banány prospěšnější na posilování imunitního systému.

Japonský vědci také potvrdili, že TNF nacházející se v banánech pomáhá při rakovině prostřednictvím zvyšování imunity člověka.

Pravidelnou konzumací zralých banánů tak dokážete do významné míry předcházet vzniku rakoviny.

Jak se mění obsah banánů s jejich dozráváním

Je také prokázáno, že i celkový obsah banánů se s jejich postupným dozráváním mění. Jde hlavně o zvyšování počtu antioxidantů a přeměnu škrobu na cukry, které jsou snadněji stravitelné.

Japonští vědci dále zjistili, že banány s tmavými tečkami na slupce zvyšují množství bílých krvinek.

Pro zvýšení imunity doporučují konzumovat 1 až 2 dobře dozrálé banány denně.

Takové banány jsou v porovnání s banány se zelenkavou slupkou nebo běžnými žlutými banány mnohem zdravější – údajně až 8 krát.

Způsob, kterým zralé banány bojují s rakovinou

Jak již bylo dříve zmíněno, zralé banány obsahují velké množství tumor nekrofilního faktoru (TNF).

Ten má na rakovinné buňky i takový vliv, že v nich iniciuje apoptózu, tedy řízenou smrt.

Ukázalo se, že efektivita banánů při potlačování rakoviny je srovnatelná s látkou Lentinan, která se nachází ve známé medicínské houbě Shitake.

Lentinan umocňuje účinky ostatních anitvirotik a protinádorových substancí. Také zvyšuje aktivitu některých buněk imunitního systému.

Výzkumníci Tokijského Národního výzkumného institutu pro výzkum rakoviny zjistili, že při pokusech na myších dokázal lentinan odstranit 80 až 100% nádorů v testovaných subjektech.

Při klinických studiích na lidech, jimž byla podávána chemoterapie, vedl k blokování růstu nádorů a celkovému prodloužení jejich života.

Protirakovinné účinky banánů na rakovinu by se daly shrnout tak, že výraznou měrou stimulují tvorbu nových bílých krvinek a předcházejí mutacím buněk.

Pro zachování co největšího množství prospěšných látek se doporučuje zralé banány co nejdříve zkonzumovat nebo jejich jen krátce držet v chladničce.

Existuje totiž poměrně tenká hranice mezi zralosti a přezrálosti, kdy už mohou v banánech nastoupit hnilobné procesy. Ty prospěšné látky nejen zničí, ale mohou znamenat i rozvoj zdraví škodlivých plísní.

Vyvarujte se také před banány, které mají slupku kompletně hnědou nebo jsou naprasklé a slupka je pootevřená.

Komentář