Studentka měla zranit policistu. Soud bude řešit odvolání

Padesátikilová studentka FAMU měla během demonstrací na Václavském náměstí zranit devadesátikilového policistu. Za své jednání při policejním zásahu z loňského července na demonstraci proti imigrantům si aktivistka Kateřina Krejčová vysloužila měsíční podmínku s roční zkušební dobou. Rozsudek je nepravomocný a ve čtvrtek o něm bude rozhodovat odvolací soud.

497304-gallery1-1zr0nDemonstrace proti migrantům v Praze se zúčastnili i lidé jiného názoru

Na věc v neděli upozornil pořad České televize 168 hodin. Případ se odehrál vloni v létě při protestu, na kterém odpůrci migrace vytáhli šibenice. „Vyházet je z oken. Oběsit. Defenestrace,“ křičeli tehdy demonstranti.

Proti nim se na dolní části Václavského náměstí sešlo několik aktivistů. Aby zabránili pochodu demonstrantů, posadili se na zem a nechtěli vstát. Policisté proti této skupině zasáhli a odvedli přítele Krejčové, kterému údajně o dlažbu vyrazili zub. V té chvíli se studentka vrhla na policisty, kteří ji ihned zpacifikovali.

Jednání Krejčové bylo interpretováno jako útok na veřejného činitele. Policista Filip Dlesk, který váží o čtyřicet kilo více než Krejčová, u výslechu uvedl: „Udeřila mě rukou do ramene, potom mě chytila zezadu za krk z pravé strany, začala se mnou cloumat a poté na mě nalehla celou vahou na levé rameno. V tuto chvíli mi v rameni nějak křuplo a cítil jsem v rameni bolest.“

Posudky znalců se liší

První ze soudních znalců však konstatoval, že objektivně byla policistovi zjištěna pouze oděrka na ruce. „K pohmoždění levého ramenního kloubu nemohlo dojít v průběhu údajného fyzického napadení obviněnou mechanismem, který je zřetelně vidět na videozáznamu,“ citovala ČT. Reportáž si můžete přehrát zde.

Druhý soudní znalec konstatoval opak. Krejčové nakonec soud uložil měsíční podmínku s roční zkušební dobou. Odvolací soud bude o případu rozhodovat ve čtvrtek.

V pořadu se k incidentu vyjádřil senátor Václav Láska (SZ), který dříve pracoval jako policejní vyšetřovatel. To, jakým způsobem policisté zakročili proti Krejčové, bylo podle něj přehnané.

„Takový zákrok odpovídá zákroku proti dealeru drog nebo ozbrojenému pachateli,“ komentoval Láska. Útok ze strany Krejčové podle něj navíc nemohl mít takovou intenzitu, aby policistovi způsobil zranění.

Komentář