Technika – Robot sestavuje své děti, ty pak rozvážejí pivo

Zatímco vědci v čele se Stephenem Hawkingem neustále varují, že používání robotů a umělé inteligence zničí lidstvo, jiní vědci a technici se vesele zabývají tím, jak by roboti reprodukovali sami sebe a jejich „děti“ uměly roznášet pivo.

Vědci z Cambridge sestrojili robota, který je schopen vyrábět své „děti“, tedy malé roboty. Že to zní hrozně? Není to tak strašné, jak to vypadá. Robot- matka je v podstatě jen automatické rameno, které dává k sobě dvě plastikové krychle – děti. Při správném postupu se dvojice spojí do pohyblivého robota. Ale tady nastává ta pravá legrace. Robot-matka má několik možností, jak složit své „robotí děti“. Čím lépe to udělá, tím rychleji se krychle budou pohybovat. A matka žádný návod nemá, přesto se po deseti pokusech podařilo složit děti, které se pohybovaly dvojnásobnou rychlostí oproti první generaci. Robot se zkrátka naučil nejlepšímu postupu. „Můžeme v praxi vidět vývoj a diverzifikaci druhů. Reprodukce a přirozený výběr, to je přesně to, co tenhle robot dělá,“ popisuje nadšeně výsledky experimentu dr. Fumya, vedoucí projektu. Je otázka, co by tomu řekl Stephen Hawking a spol., kteří právě napsali své varování světu ohledně snahy vytvořit inteligentní autonomní roboty.

Aby se neřeklo, že vědci si jen tak hrají, stejný tým pokračoval ve vývoji „dětí“ a naučil je opravdu zajímavou věc. Umí rozvážet pivo do kanceláří. Rameno bere piva z ledničky a dva pohybliví roboti je na základě algoritmu rozvážejí na určitá mista. Lidstvo je tedy zase o kus dál.

Komentář