Problémy s užíváním drog už se dávno netýkají jen středoškoláků. Podle posledního průzkumu, který provedla na několika brněnských základních školách organizace Podané ruce, má totiž s marihuanou zkušenosti každý pátý žák devátých tříd. Kouření „trávy” je podle průzkumu rozšířené zřejmě i kvůli tomu, že děti nevnímají marihuanu jako nebezpečnou drogu.
Průzkum, který se uskutečnil na pěti brněnských školách, ukázal, že děti sice rády zkoušejí marihuanu, ale drží si odstup od tvrdých drog. Zkušenost s nimi se pohybovala kolem jednoho procenta.
„Počátek užívání konopí jsme zaznamenali ve 12 letech, což bylo jen málo přes jedno procento, ale do patnácti let to vyšplhalo k 20 procentům,“ popsal vedoucí Centra prevence organizace Podané ruce Jan Veselý.
Se sedativy experimentovala už čtyři procenta dětí. Horší situace byla mezi mladou generací u tabáku a alkoholu. Téměř 10 procent žáků lze označit za pravidelné kuřáky a více než 16 procent má opakovanou zkušenost s opilostí.
S alkoholem se setkají doma
„Překvapilo nás, že podle výsledků se děti nejčastěji s alkoholem setkávají doma. Tolerance rodičů a celé společnosti k alkoholu vede k tomu, že je u mládeže stále oblíbený,“ upozornil Veselý s tím, že alkohol je přitom považován za vstupní drogu.
Pro průzkum použili odborníci z Podaných rukou, kteří na poli prevence proti drogám působí už přes dvacet let, formu dotazníků. Odpovědi byly anonymní a učitelé se nemohli na výsledky dotazníků podívat. „Děti potom nemají tendenci podvádět, protože ví, že jejich učitelé nebudou dotazníky posuzovat a spojovat je s nimi,“ vysvětlil Veselý.